piątek, 17 kwietnia 2015

Zielona herbata

Zielona herbata - właściwości
pixabay.com
Zielona herbata to tak na prawdę nazwa napoju sporządzanego z herbaty chińskiej, a swoją nazwę zawdzięcza kolorowi naparu. Aby wyprodukować susz liście herbaty chińskiej są poddawane minimalnemu utlenianiu. Zielona herbata jest szczególnie popularna w Azji, jednak zyskuje też sławę w Europie.

Właściwości zielonej herbaty

Powszechnie uważa się, że zielona herbata dobrze wpływa na nasze zdrowie. Pomaga ona zmniejszać ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, co zostało udowodnione naukowo przez Amerykańskie Stowarzyszenie Badań nad Rakiem. Dzieje się tak dzięki zawartości polifenolu, który jest substancją ograniczającą wzrost guza nowotworowego. Badania te przeprowadzono na myszach, jednak można przypuszczać, że w przypadku ludzi jest podobnie.

Dodatkowo zielona herbata pomaga utrzymać stałą masę ciała. To działanie zawdzięczamy zapobieganiu utlenianiu się cholesterolu typu LDL, co wpływa również korzystnie na zapobieganie zatorom żylnym. Ponadto związki zawarte w zielonej herbacie mogą służyć do leczenia otyłości. W tym celu trzeba przyjmować określoną dawkę naparu sporządzanego z określonej ilości suszu, którą powinien dobrać dietetyk.

Suche liście zielonej herbaty zawierają również dwukrotnie więcej kofeiny, niż suche ziarna kawy. Końcowa zawartość kofeiny w naparze zależy głównie od sposoby jego sporządzenia. Szacunkowo zaparzona zielona herbata zawiera jednak 2-3 krotnie mniej kofeiny, niż ta sama ilość zaparzonej kawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz