środa, 15 kwietnia 2015

Yerba Mate - właściwości i działanie

Zestaw do yerba mate
wikimedia.org
Yerba mate (herba mate) produkuje się z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Takie liście są suszone, a następnie mielone. Czasami spotyka się napar ze świeżych liści, głównie w krajach Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu. Nazwa yerba mate wywodzi się z łacińskich słów herba (ziele) i mati (tykwa - naczynie do sporządzania naparu). Sporządzony napar zawiera w sobie kofeinę, od 0,7 do 2,0 procent w zależności od gatunku yerby.

Sposób przygotowania

Yerba mate podaje się w specjalnych naczyniach wykonanych z tykwy, masy ceramicznej albo drewna. Dodatkowo można spotkać się z podawaniem naparu w bawolim rogu lub krowiej racicy.

Właściwości i działanie

Napar z yerba mate zawiera w sobie polifenole, będące antyoksydantami (substancjami o właściwościach przeciw utleniających). Dodatkowo regularne picie naparu uodparnia DNA na działanie nadtlenku wodoru, który je uszkadza. Yerba posiada także dużo innych właściwości zdrowotnych takich, jak:
  • stymulacja ośrodkowego układu nerwowego,
  • obniżanie poziomu cholesterolu,
  • dobry wpływ na układ krążenia,
  • działanie moczopędne,
  • ochrona komórek wątroby.
Niestety yerba mate przygotowana w tradycyjny sposób posiada też działania negatywne, do których można zaliczyć zwiększenie ryzyka zachorowania na raka przełyku, pęcherza i jamy ustnej. Nie ma jednak badań klinicznych, które by to potwierdzały. jedyne badania na tym tle to badania statystyczne, przeprowadzone w krajach, w których spożywa się największe ilości yerby. Dodatkowo już bardziej konkretne badania przeprowadzone na grupie mężczyzn wykazały, że yerba zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc w zależności od ilości spożywanego naparu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz